עורך דין דיני תעבורה

פסילה מנהלית

"היה לשוטר יסוד סביר להניח כי נהג עבר לעניו עבירה מן העבירות המפורטות בתוספת הרביעית… ראשי השוטר לדרוש מהנהג להילוות אליו אל קצין המשטרה וליטול ממנו את רשיון הנהיגה שלו" (ס' 47(ב) לפקודת התעבורה)

החוק היום מתיר כי קצין משטרה יכול לקחת ולפסול באופן מיידי ועד 72 שעות את רשיון הנהיגה.

"נטל השוטר את רשיון הנהיגה כמפורט בסעיף קטן (ב), ינתן לנהג אישור על נטילת הרשיון וזימון להופיע, בתוך 3 ימים מהמועד שיקבע, בפני קצין משטרה, לצורך החלטה בדבר פסילת רשיון הנהיגה שלו.." (ס' 47ג(1))

חשוב להדגיש שרק קצין משטרה יכול לקחת את הרשיון ולפסול אותו מנהלתית לפרק זמן מוגדר הקבוע בפקודת התעבורה, ומאפשר לו להחליט על השלילה בגין עבירות תנועה כגון: עקיפה מסוכנת, גרימת תאונה עם נזק, מהירות מופרזת וכו'.

חשוב-

פסילה מנהלתית אינה באה במקום העונשאשר יוטל בסופו של דבר על הנהג במידה ויורשע, אלא נועדה להרחיק נהגים אלו מהכביש כאשר יש חשש שהם מסכנים חיי אדם. כאשר לנהג שרשיונו נפסל ונלקח ע"י קצין משטרה חל איסור לנהוג בדיוק כמו נהג שרשיונו נפסל בבית משפט לתעבורה. במידה ויפר את הצו הניתן לו ע"י קצין המשטרה ידע כי הוא עלול להיענש בחומרה רבה על כך.

תקופות מוגדרות בחוק לפסילת רשיון מנהלית-

 

  • פסילה ל-30 יום- בגין עבירות תנועה אשר לא גרמו לנזקים ברכוש ובגוף, כגון: חריגה ממהירות מותרת, נהיגה תחת השפעת סמים ואלכוהול, עקיפה מסוכנת על קו הפרדה רצוף וכו'.
  • פסילה ל-60 יום- בגין תאונות דרכים , גם אם אין נפגעים חמורים בגוף, אך נגרמו נזקים ברכוש וקצין המשטרה השתכנע כי קיימות מספיק ראיות להעמדתו של הנהג לדין.
  • פסילה ל-90 יום- בגין תאונות דרכים קטלניות שגרמו לפגיעות נפש וישנן מספיק ראיות להגשת כתב אישום.
  • פסילה מטעם משרד הרישוי- ניתנת לתקופה של כ-90 יום בעקבות צבירה של 36 נקודות בגין עבירות תנועה שונות.
  • פסילה מטעם בית-משפט- ניתנת במסגרת פס,ד בעבירות תנועה, משך תקופת הפסילע נע בין ימים ספורים לשנים רבות ואף לצמיתות. ניתן עפ"י חומרת העבירה ועברו של הנהג.

 

חוקי התעבורה קובעים כי פסילה חלה על כל סוגי הרשיונות שבידי הנהג, לא רק על הרכב בו הנהג ביצע את העבירה.

מהו רכב?

עפ"י החוק ביהמ"ש רשאי להטיל שלילת רשיון על עבירה שבוצעה בעת נהיגה ברכב. הגדרתו של רכב הינה רחבה וכוללת בתוכה כל רכב הנע בכוח מכני או נגרר ע"י רכב. כך למעשה ניתן לראות שגם אופניים רגילים נחשבים. כלומר, אדם שביצע עבירת תנועה בעודו רוכב על אופניים רגילים ואפילו לא ממונעים עלול לאבד את רשיונו על רכב.

בעבר, התיר בית המשפט במקרים מסוימים שימוש ברכב בזמן פסילה עפ"י מידת המסוכנות של מבצע העבירה, משך פסילתו ועברו. אך למעשה בגלל התנגדות מצד התביעה המשטרתית בטענה כי הנהג הפסול ממשיך לסכן את הציבור ואינו נענש כלל. לאור התנגדות זו ומדיניות ההחמרה הענישתית הוחלט כי סיווג זה יינתן רק במקרים חריגים ובעיקר על כלי רכב המשמשים לעבודה כגון: טרקטורים, מלגזות וכו'.