עורך דין תאונות דרכים

תאונת דרכים יכולה להיות תוצר של עבירה על חוקי התנועה, כלומר כאשר נהג עבר עבירה של נהיגה ברמזור אדום, סטה מנתיב או ביצע כל עבירה אחרת שגרמה לפגיעה ברכב ו/או בהולכי רגל, ו/או במעורבים שהיו בתאונה.

במקרים מעין אלו יכול שקצין משטרה ייקח את רישיונו של הנהג הפוגע ל – 60 יום והדבר הוא בשיקול דעת של קצין המשטרה. בתאונת קטלניות קצין המשטרה לוקח את הרישיון ללא  שיקול דעת למשך 90 יום.

עורך דין המתמחה בתאונות דרכים תפקידו להגיש ערעור על החלטת הקצין הפוסל, במקרים מעין אלו ערעור חייב להתקיים תוך 5 ימים, עורך דין יוכל לבחון את התיק גם לפני הגשת כתב האישום, במסגרת הפסילה המנהלתית, כך שיהיה ניתן לקצר את הפסילה המנהלתית, או להחזיר את הרישיון לאלתר.

בעת הגשת כתב אישום בתאונות דרכים התביעה המשטרתית בדרך כלל מייחסת לאותו נאשם בנוסף לעבירה הספציפית, עבירת סל מסוג של נהיגה ברשלנות או נהיגה בחוסר זהירות.

נהיגה ברשלנות על פי פקודת התעבורה: "נוהג רכב בדרך בקלות ראש, או ברשלנות, או במהירות שיש בה בנסיבות המקרה סכנה לציבור.." ס' 62(2) לפקודת התעבורה. החוק המוצג רואה בנהיגה ברשלנות עבירה חמורה מאוד, ובגין עבירה זו מוטלת החובה בחוק על פסילת רשיון הנהיגה של הנאשם.

נהיגה בחוסר זהירות, בה הנהג מואשם באי תשומת לב וזלזול בחוקי התנועה שבדרך וכך למעשה יכול בקלות לגרום לתאונת דרכים, לנזק ברכוש ובחיי אדם.

נהיגה בקלות ראש יכולה להתבטא במספר דרכים:

  1. חצייה באור אדום.
  2. אי שמירה על מרחק בטוח
  3. נהיגה תוך כדי התעסקות במכשיר הנייד
  4. נהיגה בשכרות ועוד'..

ישנה עבירה דומה ומקבילה לעבירת הנהיגה בקלות ראש, אך אינה חמורה כמצויין לעיל והיא נהיגה בחוסר זהירות הקובעת:

"לא ינהג אדם רכב בקלות ראש או שלא בזהירות, או ללא תשומת לב מספקת בהתחשב בכל הנסיבות ובין השאר בסוג הרכב, במטענו…"(ס' 21(ג') לתקנות התעבורה).

למעשה, ניתן לראות שעבירה זו הינה קלה יותר בהתחשב בעבירה המוזכרת לעיל. עורך דין המתמחה בתאונות דרכים יכול להמיר את סעיפי העבירה ובכך לצמצם את מידת העונש.