"לא ינהג אדם רכב בדרך ולא יניעו אם הוא שיכור.."

אחת מעבירות התנועה החמורות ביותר היא נהיגה בשכרות. בכדי להאשים אדם בעבירה זו קיימים חוקים, תקנות ונהלים הקובעים בבירור כיצב לבצע ולתעד כל פעולה. כיום עם התפתחות הטכנולוגייה קיימים בידי המשטרה מכשירים אשר מאפשרים לבדוק בקלות ובמהירות כמה אלכוהול נמצא בגופו של האוחז בהגה.

אחת התופעות המסוכנות בעת נהיגה בהשפעת אלכוהול היא תגובה איטית אצל הנהג, דבר המסכן לא רק את האוחז בהגה אלא גם את המשתמשים בדרך. ניתן לראות שגם בכמויות קטנות של אלכוהול בדם חלה ירידה בתשומת הלב וחל שיבוש בשיקול הדעת המהווים סכנה בעת נהיגה.

לאור העובדה כי כמעט בלתי אפשרי לתת תשובה לשאלה כמה מותר לשתות לפני נהיגה? ישנם פרמטרים רבים המשפיעים בעניין זה : משקלו של אדם, הרגלי השתייה, צריכת אוכל לפני או אחרי השתיה והזמן החולף עד ביצוע הבדיקה. מומלץ כלל לא לקחת סיכון, במידה ואדם שתה שלא ינהג!

עפ"י פקודת התעבורה, נהג אשר יימצא בגופו כמות של 240 מק"ג אלכוהול בבדיקת ינשוף, או 50 מ"ג בבדיקת דם – ייחשב שיכור. הענישה המינימאלית במקרה כזה היא פסילת רשיון לתקופה של שנתיים לכל הפחות, פסילה על תנאי, קנסות וכן מאסר בפועל. כאשר מדובר על נהג שהורשע בעבר או נהג חדש העונשים חמורים יותר.

נהג חדש- שמורשע בעבירת נהיגה בשכרות ייאלץ לעבור טסט ותאורייה מחדש ואף בדיקות ובחינות של המכון הרפואי לגבי כשירותו, וזאת ללא קשר לתקופת הפסילה אשר יקבל.

מהו מכשיר הנשיפון?

זהו מכשיר קטן הנותן אינדיקציה ראשונית האם הנהג שיכור או לא. תוצאותיו של מכשיר זה הם "עבר" או "לא עבר". במידה והנהג "לא עבר" את הבדיקה הזו המשמעות היא שקיים חשד שאכן מדובר בשיכור ועל מנת שיינתנו תוצאות מדוייקות וקבילות יותר נדרש לבצע את בדיקת "ינשוף" או בדיקת דם.

מהו מכשיר הינשוף?

לאחר בדיקת הנשיפון וקבלת התוצאה השלילית, מבצע השוטר לנהג בדיקה נוספת במכשיר הינשוף. באמצעות שתי נשיפות ניתנת תוצאת פלט מודפסת, במידה והתוצאה מצביעה על ערכים מעל 290 מק"ג הנהג ייחשב כשיכור ויועמד לדין.

על בדיקת הינשוף חלים תנאים מצטברים אשר במידה ויתקיימו יוכלו להיחשב כראייה קבילה בביהמ"ש, והם:

  1. על מפעיל מכשיר הינשוף להיות מיומן ומוסמך בהפעלה ובשימוש.
  2. במכשיר הינשוף בוצעו בדיקות חצי שנתיות.
  3. במכשיר הינשוף בוצעו כיולים תקינים.
  4. במכשיר הינשוף בוצעו בדיקות עצמיות תקינות.
  5. במכשיר הינשוף הוחלפה פיה בכל נשיפה.
  6. בדיקת הינשוף בוצעה רק לאחר המתנה של כ-15 דק' מרגע עצירת הנהג.

קיימת בדיקה נוספת אשר בודקת את הקורדינאציה של הנהג, הנקראת "בדיקת מאפיינים", בשלב זה השוטר מתרשם מהתנהגותו של הנהג, דיבורו ולבושו ומסמן זאת במסמכי הבדיקה באמצעות סימון "וי".

בית המשפט ראשי להרשיע נהג שנכשל בבדיקת מאפיינים מאחר וישנם נהגים אשר מצליחים להכשיל את הבדיקות המדעיות (ינשוף, דם ושתן) או לסרב להם.

חשוב-

נהג אשר מסרב להיבדק או מכשיל את הבדיקה, ייחשב כשיכור וצפוי לעונשים חמורים הקבועים לעבירת השיכרות.

מאחר ובבתי המשפט סבורים כי עבירת הנהיגה בשכרות הינה גורם משמעותי לתאונות דרכים קשות וקטלניות, ניתן לראות כי קיימת החמרה בענישה של נהגים המורשעים בעבירה זו.